برسام

برسام جان تا این لحظه 3 سال و 23 روز سن دارد

کش ارتودنسی یا الاستیک

یکی از ابزارهای ساده در درمان ارتودنسی، کش ارتودنسی یا الاستیک است. کش ارتودنسی به منظور هم پوشانی دندان ها و یا اصلاح بایت ها به کار می‌رود. هنگامی که فرد دارای مشکل اوربایت و یا آندربایت باشد براکت ها و سیم های ارتودنسی به خودی خود نمی توانند مشکل دندان ها را رفع نمایند در این موارد متخصص ارتودنسی از نوعی کش مخصوص به نام الاستیک استفاده می کند.

وقتی که فرد مراجعه کننده در دندانهای خود فقط دچار بی‌نظمی خفیفی باشد برای مرتب کردن دندان هایش می توان از دستگاه های متداول ارتودنسی استفاده کرد اما اگر دو ردیف دندان های بالا و پایین دارای هم پوشانی درستی نباشند و یا به هم ریختگی دندان ها شدت بیشتری داشته باشد باید از ابزار دیگری همچون دستگاه فانکشنال الاستیک و یا کش ارتودنسی استفاده کرد. کش ارتودنسی میتواند فک را در جهت دلخواه حرکت بدهد به این ترتیب هنگام صحبت کردن با لبخند زدن ظاهری بسیار زیبا خواهید داشت.

انواع رنگ الاستیک

ارتودنسی معمولا در طیف رنگی مختلفی در دسترس بچه ها قرار گرفته است .کودکان اغلب سعی می‌کنند تا از انواع الگوها و ترکیبی از رنگ های روشن برای کش ارتودنسی استفاده کنند. اغلب بچه ها بر اساس رنگ های مورد پسند شان مانند رنگ تیم محبوب‌شان رنگ کش ارتودنسی خود را تعیین میکنند .رنگهای شادی که کودکان انتخاب می‌کنند به لکه ها و نوشیدنی های رنگی و غذاهای خاص واکنشی نشان نمی دهند این هیجان انتخاب رنگ سبب می گردد تا بچه ها بتوانند درد ارتودنسی و ناراحتی ناشی از آن را بهتر تحمل کنند.

اما در بزرگسالان آنها ترجیح می‌دهند که از کش ارتودنسی در رنگ های روشن و یا نقره ای استفاده کنند چون رنگ روشن کمتر جلب توجه میکند .به این حال که ارتودنسی با رنگ روشن تمایل بیشتری را به تغییر رنگ و گرفتن لکه در اثر نوشیدن نوشابه قهوه چای و غذاهای تیره رنگ را دارد. اگر تصمیم دارید تا از این نوع کش ارتودنسی برای درمان تان استفاده کنید بهتر است که برای جلوگیری از تغییر رنگ کش ارتودنسی خود با رعایت بهداشت دهان و دندان هنگام ارتودنسی خود دوچندان مراقبت کنید.

انواع کش ارتودنسی

کش ارتودنسی در انواع مختلفی موجود می باشد. جنس کش ارتودنسی معمولا از جنس لاتکس می باشد و می تواند دارای ضخامت های مختلفی باشد . هر چقدر ضخامت یا قطر کش ارتودنسی بیشتر باشد سبب می شود تا قدرت حرکت دهی آن بیشتر گردد با تشخیص دکتر کرایه چیان متخصص ارتودنسی خوب در مشهد تعیین می گردد که برای هر فردی چه نوع کش ارتودنسی و با چه ضخامت و قدرتی مناسب است و به هیچ عنوان فرد تحت درمان نباید خودسرانه محل نصب کش ارتودنسی قدرت و ضخامت آنها را تغییر دهد چون باعث شکست درمان می گردد.

کش ارتودنسی چگونه روی دندان ها نصب میشود؟

برای استفاده از کش ارتودنسی باید ابتدا بر روی دندانها براکت های قلاب دار مخصوص نصب گردد سپس این کش های ارتودنسی کوچک به قلاب های ظریف متصل شده و کار جابجایی فک و دندان ها را در طی زمان معینی انجام می دهند..

انواع شکلهای استفاده از کش ارتودنسی

به طور کلی برای وضعیت غیر صحیح فک و رفع ناهنجاریهای قرار گیری دندان ها کش ارتودنسی در طی چندین شکل متداول به کار میرود:

 • کش ارتودنسی کلاس ۱/ در این نوع کش ارتودنسی دندان ها به سمت هم حرکت کرده تا فضای باز اضافه بین آنها بسته شود.
 • کش ارتودنسی کلاس ۲/ در این نوع کش ارتودنسی سبب حرکت دادن دندان های بالا به سمت عقب و دندانهای پایین به سمت جلو می شود.
 • کش ارتودنسی مثلثی کلاس ۲/  این نوع پیکربندی باعث تشکیل یک مثلث می شود و هدف این کش ارتودنسی حرکت دادن دندان های بالایی به سمت عقب و حرکت دادن دندان های پایینی به سمت جلو است.
 • کش ارتودنسی کلاس/  با این کش تودنسی حرکت دادن دندان های بالایی به سمت جلو و حرکت دادن دندان های پایینی به سمت عقب امکان‌پذیر می‌گردد.
 • کش ارتودنسی کلاس ۳ مثلثی/  با استفاده از این نوع الاستیک حرکت دادن دندان های بالا به سمت جلو و دندانهای پایین به سمت عقب اتفاق می افتد.
 • کش ارتودنسی چهارگوش یا مستطیلی/  در این نوع پیکربندی کش ارتودنسی بعد از گذشت مدتی باعث روی هم قرار گرفتن دو ردیف دندان می گردد.
 • کش ارتودنسی میدلاین/  در این نوع کش ارتودنسی باعث می گردد تا خط میانی دندان های بالا و پایین به روی یکدیگر قرار بگیرد.
 • کش ارتودنسیv/  در این نوع پیکربندی کش ارتودنسی باعث می‌گردد تا تماس بین دو ردیف دندان اتفاق بیفتد و آنها را روی هم قرار میدهد
 • ارتودنسی مثلثی قدامی /  در این روش کش ارتودنسی باعث می گردد تا اصلاح ناهنجاریهای اپن بایت اتفاق بیفتد.

 

نکات بهداشتی در الاستیک ها

 • پس از هر وعده غذایی با دقت از نخ دندان و مسواک استفاده نمایید
 • برای خارج کردن کش ارتودنسی از دهانفقط در زمان غذا خوردن می توانید این کار را انجام دهید.
 • چون کش ارتودنسی بعد از چند ساعت خاصیت ارتجاعی و قدرت اولیه خود را از دست می دهند بنابراین لازم است تا با نحوه تعویض و جا انداختن کش ارتودنسی آشنا باشید و روزی سه تا چهار نوبت کش های ارتودنسی خود را تعویض نمایید.

 

درد فک دهان و دندان دراستفاده از کش ارتودنسی

با اضافه شدن فشار کش، درد فک و دهان و دندان کاملاً طبیعی میباشد و بعد از چند روز کم شده و از بین خواهد رفت با این حال استفاده متناوب از کش های ارتودنسی سبب می گردد تا در روند پیشرفت درمان کاهش یابد و علاوه بر آن ناراحتی استفاده از کش ارتودنسی در هر بار از نو شروع می‌گردد و دیرتر به حالت عادی میرسد.

معایب استفاده از کش ارتودنسی

دکتر نوید کرایه چیان بهترین متخصص ارتودنسی مشهد بر این عقیده می باشند که استفاده ۲۴ ساعته از الاستیک غیر واقعی می باشد در برخی از موارد هم دیده شده که بیماران در هنگام خواب برای کوتاه تر شدن طول مدت درمان فشار کش ارتودنسی را دو برابر می کند که این از نظر متخصصین درست نمی باشد، علاوه بر این متخصصین معتقدند که بشه دو برابر کش ارتودنسی می تواند به ریشه های دندان ها آسیب جدی وارد کند.


تاریخ : 23 شهریور 1398 - 16:37 | توسط : سمیه | بازدید : 104 | موضوع : وبلاگ | نظر بدهید

مرتب کردن دندان با ارتودنسی

 

مرتب کردن دندان دارای روش‌های مختلفی است که بهترین آن از سوی متخصص به بیماران توصیه خواهد شد. روش‌های مرتب کردن دندان متعدد هستند اما هریک از آن‌ها باتوجه به شرایطی که بیماران دارند انتخاب خواهند شد.

بهترین روش مرتب کردن دندان

در ادامه یکی از روش‌های مرتب کردن دندان را عنوان خواهیم کرد که روشی موثر شناخته شده و می‌تواند انحرافات دندان‌ها را اصلاح کرده و آن‌ها را به صورت مرتب و هماهنگ نشان دهد.

مرتب کردن دندان با بریس ارتودنسی

بریس یکی از انواع ارتودنسی بوده که برای مرتب کردن دندان‌ها بسیار موثر بوده و می‌تواند زاویه موجود در دندان‌ها را به خوبی اصلاح کند. با استفاده از بریس می‌توان از پوسیدگی دندان‌ها پیشگیری کرده و عمل جویدن غذا نیز به درستی انجام شود. اغلب افرادی که برای ارتودنسی و مرتب کردن دندانها به متخصص ارتودنسی مراجعه می‌کنند کودکانی هستند که دندان‌های آن‌ها حالت نازیبایی دارد. البته درحال حاضر افراد بزرگسال نیز از روش بریس برای ردیف کردن دندان‌ های خود استفاده می‌کنند که موجب می‌شود ناهنجاری‌ها و انحرافات دندانی موجود از بین برود. درخصوص روش بریس و ارتودنسی گاهی نیاز است تا برخی از دندان‌های اضافه کشیده شوند تا فضای بیشتری برای انجام عملیات ارتودنسی وجود داشته باشد.

درخصوص بریس به‌طور معمول از براکت‌ها و سیم‌ و یا کش‌ ارتودنسی استفاده می‌شود که موجب سفت نگه داشتن سیم شده و در جابجایی صحیح دندان‌ها تاثیرگذار خواهند بود. براکتی که در روش بریس استفاده می‌شود از فلز، کامپوزیت و سرامیک و یا ترکیبی از این مواد تولید شده و بر روی دندان‌ها استفاده می‌شود. بریس موجب می‌شود تا فشاری مداوم بر روی دندان ها ایجاد شده و آن‌ها به جای اصلی خود بازگردند. افرادی که تمایل دارند بریس بهترین نتیجه را داشته باشد باید به مدت یک یا دوسال از آن استفاده کرده و مراقبت‌های لازم را درخصوص آن انجام دهند.

مزایای بریس در ردیف کردن دندان ها

ارتودنسی یکی از مهم‌ترین روش‌هایی است که از سالیان بسیار دور برای مرتب کردن دندان و اصلاح ناراحتی‌ها و ناهنجاری‌های دندان به کار گرفته شده است. یکی از مهم‌ترین مزایای بریس مرتب کردن و هماهنگی بین دندان‌ها است که موجب می‌شود دندان‌ها تا سالیان بسیاری صاف و یکدست باشند. از ارتودنسی و بریس اغلب درخصوص دندان کودکان می‌توان استفاده کرده و به نتایج موفقیت‌آمیزی دست پیدا کرد چراکه دندان‌های کودکان درحال رشد بوده و می‌توان به راحتی آن‌ها را به جایگاه اصلی و درست هدایت کرده و دندان‌هایی صاف و یکدست را ایجاد کرد.

مرتب کردن دندان با ارتودنسی نامرئی

یکی دیگر از روش‌هایی که برای مرتب کردن دندان‌ مشهد استفاده می‌شود ارتودنسی نامرئی است که در آن از پلاک‌های اینویزیلاین استفاده شده و از مواد ترموپلاستیکی ساخته می‌شوند. بیمارانی که قصد استفاده از ارتودنسی نامرئی را دارند باید به مدت یک سال این روش را استفاده کرده و به این ترتیب دندان‌ها در جای اصلی خود قرار می‌گیرند. مهم‌ترین مزایایی که درخصوص ارتودنسی نامرئی می‌توان عنوان کرد نامرئی بودن آن است که موجب می‌شود از فاصله دور هیچ فردی متوجه وجود پلاک برروی دندان‌های بیماران نشود.

مزایای ارتودنسی نامرئی برای صاف کردن دندان

مزایای ارتودنسی نامرئی راحتی بسیاری است که دارد و موارد اروژانسی کمتری نیز دارد چراکه هیچ سیمی درخصوص ان استفاده نمی‌شود که از جا درآمده و یا موجب آسیب دیدن لثه‌ها شود. افرادی که از ارتودنسی نامرئی استفاده می‌کنند به سادگی می‌توانند بهداشت دهان و دندان در طول درمان ارتودنسی را رعایت کنند. چراکه فرد می‌تواند پیش از مسواک زدن پلاک را از دهان خود خارج کرده و پس از انجام مسواک آن را درجای خود قرار دهد. چنانچه بیماران تعهد داشته باشند و باتوجه به دستور متخصص ارتودنسی عمل کنند می‌توانند پس از طی دوره درمان دندان‌هایی مرتب و صاف داشته باشند.

مرتب کردن دندان با کانتورینگ

یکی دیگر از روش‌های مرتب کردن دندان کانتورینگ است که در این روش متخصص ارتودنسی خوب در مشهد می‌تواند شکل و بلندی دندان‌ها را اصلاح کرده و حالت زیباتری برای دندان‌ها فراهم سازند. در این روش از لیزر مخصوص و یا دریل استفاده می‌شود که مینای دندان را برداشته و می‌تواند تغییرات عمده‌ای را در خصوص دندان‌های افراد انجام دهد. زمانی که مینای دندان تراش خورده و برداشته شود شکل و حالت آن نیز اصلاح شده و افراد می‌توانند لبخند زیباتری داشته باشند.

دکتر نوید کرایه چیان، بهترین متخصص ارتودنسی در مشهد در جهت مرتب کردن دندان مشهد شما را راهنمایی میکنند.

 

 • بیشتر بخوانید :

آیا ارتودنسی درد دارد


تاریخ : 18 شهریور 1398 - 20:50 | توسط : سمیه | بازدید : 111 | موضوع : وبلاگ | نظر بدهید

آیا کسانی که دندانشان روکش دارد هم می توانند ارتودنسی کنند؟

آیا کسانی که دندانشان روکش دارد هم می توانند ارتودنسی کنند؟


پاسخ آری است! البته محدودیت هایی وجود دارد:

اغلب توصیه می شود که روکش کردن دندان ها بعد ازارتودنسی انجام شود تا روکش ها با اکلوژن جدید تنظیم و ساخته شوند. اما گاه بیمار نمی تواند برای بعد از ارتودنسی صبر کند و باید زودتر روکش کند و یا قبلا روکش کرده و حالا تصمیم به ارتودنسی گرفته است!

حال اگر کشیدن دندان روکش شده برای ارتودنسی لازم نبوده باشد یک متخصص ارتودنسی باید تمام تلاش را بکند تا بیمار بتواند در آینده هم از روکش موجود بهره ببرد و نباید همه روکش هارا محکوم به تعویض بعد از ارتودنسی دانست!

اتصال براکت یا نگین ارتودنسی به روی دندان هایی که روکش دارند تکنیک خاصی را می طلبد و ظرافت بیشتری دارد. گاه لازم می شود از بند های ارتودنسی در این مورد استفاده شود.

گاه لازم می شود روکش های مجاور هم تراش بخورند و جدا شوند و یا حتی بعد ها روکش ها عوض شوند.

گاه فرد بریج دارد یعنی بین دودندان با روکش پل زده شده که دندانی که وجود ندارد جایگزین شود. در این موارد تنظیم زاویه براکت ها دقیق تر و حساس تر هم می شود.

به هرحال:

ارتودنسی درمورد کسانی که روکش دارند هم عملی هست و حتی می توان طوری برنامه ریزی کرد که روکش بعد از ارتودنسی نیاز به تعویض نداشته باشد!

 

معرفی ارتودنتیست :

 

بیشتر بخوانید :


تاریخ : 18 شهریور 1398 - 16:37 | توسط : سمیه | بازدید : 268 | موضوع : وبلاگ | نظر بدهید

احتمال برگشت درمان ارتودنسی پس از گذشت زمان

احتمال برگشت درمان ارتودنسی پس از گذشت زمان

در برخی از موارد تغییرات دندانی احتمال دارد پس از چند دهه صورت بگیرد و مربوط به افزایش سن و گذشت زمان می باشد که دراین صورت به خاطر ناچیز بودن آن نگران کننده نمی باشد و این تغییرات مرتبط با برگشت درمان ارتودنسی نیست و در یک رده قرار نمی گیرند. علاوه بر آن امروزه متخصصین ارتودنسی اغلب به بیمار پیشنهاد می کنند که از پلاک های متحرک خود برای ۳ الی ۵ شب در هفته برای همه مدت عمر استفاده نمایند. حرکت دندان ها به آهستگی اتفاق می افتد و به طور معمول پس از ده ها سال قابل مشاهده می شوند.استفاده مستمر از پلاک های متحرک به بیماران این امکان را می دهد تا به این وسیله بتوانند فرایند جابجایی و انتقال دندان ها را که با افزایش سن به سمت جلو و عقب حرکت می کنند متوقف کنند.


لینک های مرتبط :تاریخ : 18 شهریور 1398 - 16:27 | توسط : سمیه | بازدید : 168 | موضوع : وبلاگ | نظر بدهید